Simona Halep Singapore

Simona Halep nu a putut trece peste complexul Maria Șarapova și a ajuns la șase înfrîngeri din șase meciuri.
Rusoaica s-a impus la capătul unui meci disputat și încins, scor 6-4, 6-4.

Primul set a început prost pentru Halep, care a fost condusă cu 2-0, dar a revenit imediat și a egalat. Cele două jucătoare au mers cap la cap, dar la 4-5 Șarapova a cîștigat pe serviciul româncei și a luat setul.

În al doilea set, Halep a avut o cădere. Românca a făcut multe greșeli, a lovit foarte slab și i-a permis Șarapovei să își facă jocul, să controleze meciul și să conducă cu 5-1.

A urmat tresărirea de orgoliu a Simonei. Rusoaica a servit de două ori pentru a cîștiga meciul, dar Halep a făcut două break-uri, iar scorul a fost 5-4. În final, Șarapova a mai făcut un break și s-a impus din nou în fața româncei.

Pentru a fi sigură de calificare, Halep trebuie să cîștige meciul cu Agnieszka Radwnaska în două seturi. Astfel, pentru româncă nu ar mai conta rezultatul meciului Șarapova – Pennetta.

O victorie în 3 seturi ar complica mult calculele.  Simona se poate califica, dar depinde de rezultatul meciului Șarapova – Pennetta.

Clasamentul Grupei Roşii:

Jucătoare Victorii Seturi Game-uri
1. Maria Şarapova 2 4-1 28-23
2. Simona Halep 1 2-2 20-15
3. Flavia Pennetta 1 2-2 16-22
4. Agnieszka Radwanska 0 1-4 23-29

Locul 2 din Grupa Albă va juca împotriva locului 1 din Grupa Roşie, iar locul 2 din Grupa Roşie va întîlni locul 1 din Grupa Albă.